fbpx

Milá ženo, víš kdo je to tichý sabotér?

Slyšela jsi už někdy tenhle pojem? Možná ano, možná ne. Ale myslím, že je ukrytý v každé z nás. A proto je důležité  o tom mluvit. Je součástí našeho vnitřní nastavení. Jsou to naše negativní vnitřní přesvědčení, kterým jsme uvěřily, a která máme uložena hluboko uvnitř sebe sama. Většinou si je ani neuvědomuje. Kvůli tichým sabotérům můžeme mít problémy v našem životě. Můžou nám bránit žít šťastný, naplněný a spokojený život. Ano, může jich být i víc. Jsou to tišší našeptavači, kteří podrývají naši sebelásku, sebedůvěru a odvahu.

Co s tím?

Čím víc jsme vůči sobě vnímavé, čím víc pozorujeme svoje myšlenky a náš vnitřní dialog, který vedeme samy se sebou, tím lépe můžeme tyto tiché sabotéry vypozorovat. Nejlépe je vidíme, když obrátíme pozornost do nitra. Do místa, kde jsme odhodily všechny masky, přetvářky, všechna brnění, všechna negativní přesvědčení a jen necháváme, aby vyplulo na povrch to, co si žádá naši vědomou pozornost. Odhalujeme to, co potřebuje naši péči, přijetí, pochopení, porozumění a lásku.

Pro lepší představu tu popíšu konkrétní příklad, jak takový sabotér působí. Příklad, která zná asi každá z nás. Rozhodneme zhubnout, a řekneme si, že od zítra začneme pravidelně chodit běhat. Nu a ten tichý hlásek uvnitř nás nám začne našeptávat, že zítra ještě ne, že až za týden, za měsíc atd.. Hledá všechny možný “rozumný” důvody, aby nám v tom zabránil. A tak se stane, že pokud nejsme pevně rozhodnuté vytrvat, pokud nemáme dostatečně silnou motivaci, vůli, tak to nakonec vzdáme. Nebo vůbec nezačneme. Následně máme ze sebe špatný pocit. Sžírají nás výčitky, že jsme zase a opět selhaly. A zkoušíme to znovu. Jenže se nám opakuje stále stejný scénář dokola. Můžeme být zacyklené několik let a pořád se motat v bludném kruhu.

Zažilas to někdy?

Sabotéři působí v  jakékoliv jiné životní situaci, ve které se nám nedaří a my máme pocit, že se svět spiknul proti nám a že si to nezasloužíme. Nechápeme, proč se nám to děje? Proč zrovna mně? Často je klíčová právě skutečnost, že se nám to děje pořád dokola, i když se tolik snažíme to změnit.

Moc těžký, složitý a smutný případ je, když se nám nedaří otěhotnět.

Moc si přejeme miminko, jsme otevřené, nadšené, očekáváme, že teď už to určitě vyjde a ono ne. Ok, tak čekáme, že příští měsíc už to musí vyjít… A ono zase ne… A další měsíc opět nic. My začneme propadat panice, bezmoci, beznaději, zoufalství a začneme se točit v kruhu. Děláme vše, co nám kdo řekne. Zkoušíme nové a nové věci, možnosti, způsoby, které jsou zaručené na otěhotnění a ono stále nic. Cítíme se neschopné, jsme smutné a nešťastné. Závidíme všem ženám, které kolem nás otěhotní na první dobrou a bolí nás to čím dál tím víc. I tady může být uvnitř nás uložen nějaký nevědomý program, nezdravé přesvědčení, které nám naše vroucné přání sabotuje. Může to být něco, co si vůbec neuvědomujeme. Může tam být i nějaký dávný slib, který jsme si daly někdy v dětství nebo něco, co jsme slyšely jako malé dívky. Může tam být nějaká sudička, která stála nad naší kolébkou (v podobě doktora, rodičů nebo kdo ví koho) a vnukla nám tam nějakou informaci, které jsme jako malé uvěřily. Další otázkou je kolektivní vědomí. Co jsme možná převzaly z éteru? Že dnes je těžké otěhotnět? Přesvědčení ohledně věku: “Jsem už moc stará nebo nemocná atd..”? Může tam být doopravdy cokoliv.

Jak z toho ven?

Řešení vždy existuje a může být velmi snadné a jednoduché. Každá ho máme v sobě, jen ho objevit. V první řadě je důležitá důvěra. Důvěra v sebe sama, důvěra v život. Důvěra, že ve správnou chvíli, tím správným způsobem se stane to, co se má stát a co si zasloužíme. Dovolme si ten vnitřní hlásek uvnitř nás jen vyslechnout, pozorovat ho, vnímat ho a pak mu jen poděkovat a nechat ho odejít. Nevěnovat mu pozornost, dál ho už neživit. Často přichází ruku v ruce i strach, který nás chce odradit (ochránit), od toho, co si přejeme. Je jedno, jestli je to malá nebo velká věc. I tady nás tichý sabotér spolu se strachem před něčím chrání.  Ano, tak to je, snaží se nás chránit. Nechce nám uškodit. To je klíčová myšlenka, kterou je potřeba si uvědomit. Může to být před nějakou dávnou vzpomínkou, situací, událostí nebo bolestí. Může to být něco převzatého od rodičů. Něco, co může souviset s naší rodovou linií, může tam být cokoliv. A ta situace byla tak náročná, že jsme si vytvořily ochranu, aby se nám to už neopakovalo. Jenže náš ochránce neví, že jsme vyrostly, změnily se a dospěly a už nás chránit nemusí. To mu musíme říct my samy.

Teď budu chvíli mluvit přímo ke každé jedné z vás.

Udělej to, co vnitřně cítíš! Zastav se a prociť si tyto otázky:

     • Co bys udělala, jak by ses zachovala, kdybys neměla strach?
     • Jaké by to bylo, kdyby sis uvědomila, že vše, co si přeješ můžeš mít hned teď?
     • Že si to zasloužíš, jen tak, za to, jaká jsi, právě teď?
     • Jaké by to bylo, kdybys místo toho tichého sabotéra, vnímala silný hlas intuice, který ti říká, že je bezpečné udělat ten první krok, krok do neznáma, krok ke svobodě?

My ženy v sobě máme pořád spoustu strachů a vnitřních omezení vštípených výchovou. Ale už je nepotřebujeme. Dovolme si žít šťastný a naplněný život. Dovolme si neposlouchat naše vnitřní sabotéry. Ano, myslí to s námi dobře, chrání nás, jen nás často udržují v malosti a v zajetých kolejích, které nikam nevedou. Udržují nás v zóně komfortu, kde je bezpečno a zároveň smrádek a teploučko.

Někdy se nám možná nedaří udržet si nadhled a odstup a vést dialog se sabotérem tak, jak by bylo potřeba, abychom mu odebraly moc, kterou nad námi má. Ale žádná v tom nemusíme být sama.

Jsem tu pro tebe milá ženo. Jestli cítíš, že tvůj tichý sabotér, je pro tebe příliš hlasitý, velký a že díky němu stojíš na místě a bojíš se hnout, udělat první krok, přijmi moji pomocnou ruku. Podpořím tě, pomůžu ti nahlédnout do tvého nitra, abys mohla změnit svoje vnitřní nastavení a mohla se pohnout z místa směrem k lepším zítřkům. Odhalíme spolu vše, co ti brání žít šťastný a spokojený život, v hojnosti a ve zdraví. Zvýšíme tvoje energetické vibrace, abys vibrovala naplno a přitahovala do svého života to, co si zasloužíš a to, co ti patří. S láskou Jana

Share This