fbpx

Jistě už jste pojem vnitřní rodina slyšela. Vnitřní rodinu tvoří vnitřní žena, vnitřní dítě a vnitřní muž.  Jsou to naše archetypy, části naší osobnosti, které jsou od nás neoddělitelné a v různých situacích se střídají u kormidla našich reakcí, podobně jako emoce ve filmu V hlavě.

Z čeho vznikají jednotlivé části naší vnitřní rodiny?

Vnitřní muž souvisí s prvním mužem našeho života, naším otcem. Skrze tátu si vytváříme první přesvědčení o mužích a jejich jednání, jejich roli v životě, v rodině a ve společnosti.  Zaškatulkováváme si podle něj muže, tvoříme úsudky i předsudky.

Podle našeho táty si, my ženy, vybíráme našeho budoucího partnera. Může to být i zcela podprahově. Vybíráme si úplně stejný typ člověka, anebo si naopak uvědomujeme, že táta měl některé rysy, které doopravdy nechceme a cíleně si vybíráme partnery, kteří jsou opakem.

Pokud to, co pro nás otec v dětství představoval nepřijímáme, jsme vnitřně v rozporu se sebou, bojujeme a tak si naopak můžeme přitáhnout člověka s nechtěnými rysy, protože na to nevědomě zaměřujeme svou energii a je potřeba si to uvědomit a vyléčit.

Další je archetyp vnitřní ženy. Ten zase to vychází z role naší matky a z toho, jakou představu jsme si utvořily o ženství a jeho podobě. Často určuje naše chování v partnerských vztazích a zraněná nebo nedoceněná vnitřní žena umí v partnerském životě hodně potrápit. Pokud se bavíme o vnitřní ženě u ženy, je také důležité vnímat celou ženskou rodovou linii. Jaké vzorce a přesvědčení se opakují? To stejné platí u vnitřního muže a rodové linii, pokud se svou vnitřní rodinou zabývá muž.

Poslední součástí vnitřní rodiny je vnitřní dítě. V případě ženy je to naše vnitřní holčička, v případě muže vnitřní kluk.

Tento archetyp si v sobě nese to, co jsme zažívali, když jsme byli malí. To, co jsme převzali, jak se utvářel náš první pohled na svět. Jak byly naplňovány naše potřeby a vyslechnuta naše přání.

Tyhle tři části spolu uvnitř nás spolupracují a předávají si vedení, buď řízeně, pokud s nimi pracujeme vědomě nebo i bez našeho vědomí.

Jak vnitřní rodina projevuje v našem životě?

Pokud jsme v situaci, kde se nám člověk dotkne zranění z dětství, probudí se naše zraněné vnitřní dítě, převezme otěže a reaguje pro sebe přiměřeným způsobem. Pokud si toto neuvědomuje, ztrácíme kontrolu nad situací, takže místo dvou dospělých se často v krizových situacích setkávají dvě zraněné vnitřní děti, po kterých můžeme chtít jen těžko dospělé řešení. Tyto spouštěče máme v sobě všichni, ve všech jednotlivých částech vnitřní rodiny.

Často si je můžeme uvědomit v momentech, kdy nedokážeme udržet odstup od situace a jednáme stále stejně, i když jsme si v klidu mockrát řekli, že příště už se zachováme jinak.

Jak nám pomůže vnitřní rodina vyléčit vztahy kolem nás a změnit svou realitu?

Pokud se naučíme vnímat spolupráci ve vnitřní rodině, pomůže nám to uvědomit si třeba to, co jsme viděli ve své vlastní rodině a co jsme převzali z toho, jak se rodiče chovali k sobě a k ním v dětství. Pak můžeme vědomě pracovat s negativními vzorci a aspekty, které si v sobě pořád neseme.

Když na sobě pracujeme vědomě, když děláme malé kroky, když to čistíme, máme za sebou nějaké osobní rozvoj, tak se naše archetypy taky vyvíjí, uzdravují a proměňují. A pak se mění i naše reakce v nejrůznějších, pro nás krizových situacích. Přebíráme svou sílu, která vychází se středu a tím je vnitřní rodina.

To co se odehrává ve vnitřním světě se manifestuje i v realitě kolem nás.

Jak s vnitřní rodinou pracovat?

Je důležité rozpoznat, jaké vzorce v sobě vaše jednotlivé části mají a následně začít pracovat na tom, aby se žena, muž a dítě propojili, aby energie muže a ženy byla v rovnováze, abychom tam měli vlastně i tu mužskou i tu ženskou energii ve spojení. A zároveň abychom zajistili, že je vnitřní dítě dosycené.

Vnímejte vnitřního muže, jestli je oporou, jestli je ve své síle. A zároveň naslouchejte vnitřní ženě. Jak se cítí? Jak se jí daří? Spolupracuje s vnitřním mužem, nechává ho vést, když je to potřeba, nechá si pomoct?

Nevíte si s tím sami rady? Nedokážete se na to naladit?

Nemusíte všechno odpracovat na dřeň o samotě.Využijte třeba moji vedenou meditaci, kde se se svou vnitřní rodinou potkáte a ujasníte si role a potřeby jednotlivých archetypů. Pokud ji budete využívat pravidelně, stane se součástí vaší psychohygieny a velmi brzy ucítíte rozdíly uvnitř i navenek. Nebo se nechte provést přímo ode mě v rámci individuální konzultace.

 

Během dne mám pro vás tip na jednoduché cviční:

Pravá strana našeho těla je energie může a levá je energie ženy. Když si stoupneme pevně na nohy, zapustíme vlastně kořeny do země, ukotvíme se, tak můžeme vnímat, jestli stojíme pevně na obou nohách.

Opíráme stejně opravou i levou? Nebo je jedna strana dominantní? Je dobré si to tak navnímat, cítit a sledovat, jak se naše poloviny odlišují, jaké v nich máme pocity nebo bloky. Jsou spolu v rovnováze, jak jsou spolu harmonii, jak spolu komunikují?

Pokud chceme mužskou a ženskou energii propojit, tak začneme dělat malé ležaté osmičky v bocích. Tím, že opisujeme ležaté osmičky, je jedno, jestli napravo nebo nalevo, můžeme zkusit na obě strany, tím vlastně propojujeme ten mužský a ženský princip. Uvolňujeme se do rovnováhy.

Lepší jsou malé a vědomé kroky, které vás donesou k velké udržitelné změně.

 

Pokud chcete jít do hloubky uzdravení sebe sama, doporučuji vám svůj kurz Probuď svou vnitřní bohyni, kde postupně zpracováváme jednotlivé části, uvádíme je do harmonie a nastavujeme nové a silné vědomí sebe sama ve svém středu.

Pokud chcete dostávat články pravidelně do svého emailu, stačí se přihlásit k odběru novinek.

Share This